Performanta

Metodologie

Pentru a testa performantele lui Tomahawk by ITD Custom Works vom aborda urmatoarele aspecte: 3D Mark, Gaming, Teste sintetice si Temperaturi si performante SSD.

In cadrul 3D Mark vom rula urmatoarele teste: TimeSpy, TimeSpy Extreme, Firestrike si Firestirke Ultra. Am detasat 3D Mark de restul testelor deoarece este un etalon bun pentru evalua performantele unui sistem intr-un set restrans de scoruri. TimeSpy si TimeSpy Extreme sunt teste ce au la baza DirectX 12, respectiv Firestrike si Firestike Ultra sunt bazate pe DirectX 11.

In cadrul sectiunii de Gaming vom rula benchmark-urile integrate in unele dintre cele mai relevante titluri de jocuri din prezent, toate in trei rezolutii diferite: 1920×1080, 2560×1440 si 3840×2160. Jocurile rulate si setarile de grafica aferente le puteti regasi in lista de mai jos:

  • Deus EX Mankind Divided – FOV 85, Ultra preset, MSAA off
  • Shadow of the Tomb Raider – Preset Highest, noAA, Ray Traced Shadows Off
  • Strange Brigade – DX12, Maximum details, Use Async Compute
  • F1 2020 – DX12, Ultra High Preset, NoAA, SSRT Shadows off, HBAO+/ASSAO
  • Warhammer 40000: Dawn of War III – Maximum details
  • CS:GO – Maximum details, noAA, Motion Blur disabled
  • Metro Exodus – Ultra preset, Hairworks OFF, Advanced PhysX OFF, Ray Tracing OFF
  • Horizon Zero Dawn – Ultimate Quality Preset, noAA
  • Quake Champions – Ultra details, FOV 120, noAA
  • Tom Clancy’s Rainbow Six Siege – FOV 60, Maximum details, Ambient Oclusion off, noAA
  • Far Cry New Dawn – Maximum details, noAA, Motion Blur off, HD Textures
  • Battlefield V – Ultra preset, Motion Blur 50%

Testele sintetice se bazeaza in special pe aspectul comparativ, din acest motiv voi adauga si rezultatele obtinute pe alte doua sisteme in acelasi set de teste. Setul de teste sintetice este urmatorul:

  • Cinebench R20
  • CPU-Z SingleCore
  • CPU-Z MultiCore
  • Winrar
  • 7Zip Compression
  • 7Zip Decompression
  • Novabenchmark
  • GeekBench 5 CPU ( SingleCore + MultiCore )
  • GeekBench 5 GPU ( Vulkan + CUDA + OpenCL )

Configuratiile celorlalte doua PC-uri incluse in comparatie sunt urmatoarele:

Denumire PCViking Black Friday Limited EditionOwn PC
CPUIntel Core i3 10100F @ 3.6 GHzAMD Ryzen 7 3700X @ 3.6 GHz
GPUZotac Nvidia RTX 2060Gigabyte RTX 2070
RAM2x 8GB Adata XPG Gammix D10 2666MHz CL162x 8GB HyperX Fury Black DDR4 @ 2133MHz
Placa de bazaGigabyte H410M S2HMSI MEG X570 GodLike
PSUGigabyte P550B 550WSeasonic M12II EVO Bronze 750W
StocareApacer SSD AS350 PANTHER 480GB 2.5” SATA IIISamsung 850 EVO 250GB + Kingston KC600 1TB

3D Mark

ITD Tomahawk review | WASD
Rezultate 3D Mark

 

Gaming

Rezultate teste Full HD
Rezultate teste QHD
Rezultate teste 4K

Uitandu-ne cu atentie la graficele de mai sus putem trage urmatoarele concluzii:

Tomahawk by ITD Custom Works este ideal pentru gaming atat in FullHD, 1920 x 1080, cat si in QHD, 2560×1440. In FullHD media de cadre pe secunda in majoritatea titlurilor se ridica peste cifra de 100, pe cand in QHD numerele scad, desi nu dramatic, mentinandu-se peste 70.

Pe de alta parte, in 4K numerele incep sa varieze destul de mult, minimele variind in jurul valorii de 30 de cadre pe secunda, iar valorile medii osciland intre 40 si 80.

Teste sintetice

Denumire testViking Black Friday Limited EditionTomahawk by ITD Custom WorksOwn PC
Cinebench R20 (pcts)216541024813
CPU-Z SingleCore (pcts)465640491
CPU-Z MultiCore (pcts)246249785531
Winrar (KB/s)84642934422846
7Zip Compression (KB/s)219465553758368
7Zip Decompression (KB/s)4002689699261031236
Novabenchmark (pcts)248943483688
GeekBench 5 CPU SingleCore (pcts)111416191258
GeekBench 5 CPU MultiCore (pcts)420281179537
GeekBenchmark 5 GPU Vulkan (pcts)5739783797
GeekBenchmark 5 GPU OpenCL (pcts)7515112408494780
GeekBenchmark 5 GPU CUDA (pcts)8166791994106404

In cadrul scorurilor obtinute in testele sintetice incepem sa observam diferenta dintre generatiile de care apartin componentele. Se poate observa cum un sistem cu mai putine nuclee vorbind atat despre procesor cat si despre placa video se manifesta similar cu Own PC, care are componente de clasa mai inalta dar sunt cu o generatie mai vechi decat cele intanite in Tomahawk by ITD Custom Works.

Pages ( 3 of 4 ): « Previous12 3 4Next »

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.